sobota, 20 czerwca 2015

Jakie trendy obowiązują latem 2015 - eklektyzm w modzie


Od kilku sezonów możemy zauważyć, że obowiązujące trendy w danym okresie są bardzo zróżnicowane. Nie bez powodu pojawić się temat postu: Jakie trendy obowiązują latem 2015 - eklektyzm w modzie. Wyjaśnijmy na wstępie kilka niezrozumiałych pojęć, ok ? W słownikowej definicji  "w sztuce, literaturze, filozofii lub badaniach naukowych eklektyzm oznacza łączenie w jedną całość niejednorodnych elementów mających swe źródło w różnych stylach lub doktrynach. Odnosi się to głównie do nauk, dziedzin oraz działalności ludzkiej skoncentrowanej na części artystycznej."

 Pewnie się zastanawiacie co ma eklektyzm z obowiązującymi trendami 2015, otóż ma do siebie bardzo dużo. Zauważyłam to już kilka sezonów wstecz, że w danym okresie jest tak dużo trendów, które możemy przyswoić, że nie da się już raczej mówić o takich jednych, niepowtarzalnych. Obowiązujące trendy mają to do siebie, że jest to kierunek rynku,
tendencja jaka na danym rynku panuje.  Czyli wiąże się to wszystko z modnym produktem. Na temat mody i stylu pisałam we wcześniejszym poście, więc nie będę już rozwijać tego tematu. W obecnej chwili jest tak dużo obowiązujących trendów, że nie możliwe jest opisać je wszystkie. Praktycznie wszystko co założymy będzie modne. Również odnieśliście takie wrażenie? Wydaje mi się, że daje nam to dużo większą swobodę, ponieważ nawet osoby, które starają się być modne, mogą troche inaczej wyglądać z powodu mnogości obowiązujących trendów.

Wracając do eklektyzmu w modzie. To jest troszeczkę sporna kwestia, ponieważ znajdzie się mnóstwo osób, które usilnie będą twierdzić, że w obowiązujących trendach można doszukać się tego jedynego. Zgodzę się tutaj, tylko, jeśli chodzi o modę festiwalową, ponieważ w niej doszukamy się powielających trendów boho/hippie, ale o tym później. Jak można zrozumieć eklektyzm w  modzie ? dla mnie to pomieszanie wielu stylów np. punk z czymś glamour lub pastele z mocniejszym akcentem, militaria ze stylem boho. Jest to połączenie faktur, kolorystyki, fasonów, które nie powinny do siebie pasować, ale są zestawione razem i wyglądają czasami bardzo spójnie. Troche się to wyklucza, ale na tym polega eklektyzm. Spójrzcie na architekturę, która jest istnym fenomenem dla mnie, ponieważ podziwianie w jednej budowli kilku stylów jest niezwykłym zjawiskiem.


/www.lovingit.pl
chojnow.pl


/i.snobka.pl


www.superpani.pl

Eklektyzm pojawił się w świecie mody w latach 70-tych XX wieku. Obecnie zauważamy, że przeżywa on swoją drugą młodość. "Główną zasadą eklektyzmu jest właściwe, umiejętne łączenie kontrastujących ze sobą elementów. Styliści podkreślają, że ważne jest, aby w opozycji znaleźć chociaż jeden punkt wspólny – kolor, geometrię, fakturę, czy deseń, co sprawi, że całość będzie sprawiała wrażenie przemyślanej i wysmakowanej stylizacji. Zwracają ponadto uwagę, że eklektyzm nie lubi monotonii." Warto pamiętać złotą zasadę, że co za dużo to nie zdrowo, tutaj ona się również sprawdza.

Ciekawe połączenia ?

W ostatnim czasie zauważyłam, że najczęstszym połączeniem jest styl romantyczny z rockowym akcentem, który nadaje drapieżności stylizacji np. zwiewna, pastelowa sukienka, która na ogół kojarzy nam się z delikatnym lookiem łączymy z czarną, skórzaną ramoneską. Innym przykładem może być również długa, elegancka sukienka połączona ze sportowym obuwiem np. trampkami. Nie do końca każdy ma świadomość, ze takie łączenie stylów, faktur czy też wzorów można okrzyknąć eklektyzmem w modzie. 


Co sprawdza się najlepiej latem? jakie trendy obowiązują ?

Eklektyzm rządzi się swoimi prawami. Jednak jeśli chodzi o zarysowane trendy obowiązujące latem 2015 to śmiało mogę przyznać, że festiwale jak najbardziej są aktualne, dlatego też look boho czy też hippie, a nawet niezmienny od tylu lat rockowy,  zawsze będzie idealny. Mam tutaj na myśli modę festiwalową, która jest nieodłącznym elementem  wakacyjnych imprez muzycznych.


BOHO

Nie należy go mylić ze stylem hippie. Nazwa boho wywodzi się od słowa Bohemianism, które oznacza cyganerię, środowisko artystów, ludzi kreatywnych, niezależnych. Określenie to pojawiło się we Francji w 1800 roku. Członkowie spędzają czas na wspólnych zabawach i tworzeniu, demonstrując pogardę dla konwenansów, norm społecznych i materializmu. Działalność cyganerii artystycznej wzbudza kontrowersje ze względów obyczajowych i ze względu na awangardowe podejście do sztuki.

 Charakterystyczne elementy współczesnego boho: 

- długie, luźne spódnice,
- futrzane kamizelki,
- dżinsowe kurtki,
- kolorowe tuniki,
- szerokie paski,
- duże torby,
- naszyjniki w dużych ilościach ubierajsieklasycznie.plHIPPIE

Styl ten wywodzi się z lat 60. i 70. w których panował ruch hipisowski. Kontrkultura kontestacyjna tych lat przejawiała się najbardziej wśród młodzieży, ponieważ to oni buntowali się przeciw zastanej rzeczywistości. Swoboda ruchu, brak zobowiązań, wolny styl życia, przeniknął do  mody, hipisi wytworzyli niepowtarzalny look, który jest nieodłącznym elementem festiwalowej mody. Nie będę się rozpisywać, ponieważ każdy ma pewne wyobrażenie na ten temat.

Charakterystyczne elementy stroju hippie:

- długie, luźne spódnice
- barwne ubrania
- frędzle przy bluzkach/kamizelach/spódnicach
- opaski na głowę
- motywy kwiatowe
- duża ilość biżuterii


loveamen-magazine.com


Style boho i hippie są bardzo podobne do siebie, ale uważam, że boho ma w sobie elementy bardziej glamour, które sprawiają, że nasz strój wygląda bardziej elegancko. Trendy obowiązujące latem 2015 nie są do końca sprecyzowane, ponieważ jest ich tak dużo, że zakładając panterkę, czy ten sukienkę w kwiatki lub bluzkę w paski będziemy wyglądać modnie. Jak już wspomniałam wcześniej eklektyzm w modzie jest powszechnym zjawiskiem i przejawia się on przez okrągły rok. Warto się nad tym zastanowić. Uważacie, że dzisiejszą modę można nazwać eklektyczną? Może zauważyliście jeden, szczególnie wyróżniający się trendy, może potraficie sami sprecyzować trendy obowiązujące latem 2015?9 komentarzy:

 1. Fajnie od czasu do czasu poczytać posty tego typu :)
  Obserwuje <3
  Mój blog <--Klik

  OdpowiedzUsuń
 2. Podobają mi się te trendy na lato aczkolwiek zawsze ubieram to co mi pasuje :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo często patrze na zdjęcia jakiś ostatnich trendów i bardzo mi się podobają, jestem po prostu oczarowana. Mimo, że mi się podobają to jakoś samej siebie sobie chyba w tym nie wyobrażam, nie noszę tego może też dlatego, że nie kieruję się bardzo w ubieraniu najnowszymi trendami. Zakładam to co mi się podoba, to w czym najwygodniej i to co mam bo co chwila wymiany szafy robić nie będę. Aczkolwiek wydaje mi się, że warto mieć w szafie rzeczy z rożnych stylów aby nie było monotonia.
  Post jak zawsze ciekawy i znowu rozmyślam o tych stylach, ubraniach i zmianach ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam boho i hippie :)
  http://modajestnaszapasja.blogspot.com/2015/06/half-up-half-down-bun.html
  Będzie mi miło, jeżeli zostawisz po sobie ślad u mnie <3

  OdpowiedzUsuń
 5. te dwa style są po prostu genialne, ale trzeba przyznać, że potrzeba odrobiny odwagi by się tak ubrać, bo to na pewno przyciąga wzrok na ulicy :)

  OdpowiedzUsuń