piątek, 5 czerwca 2015

Poznaj "nowego" przyjaciela - robot Geminoid.

      W dobie XXI wieku mamy do czynienia z coraz to nowszą technologią. Momentem przełomowym dla rozwoju w ostatnich stuleciach, była rewolucja przemysłowa, zapoczątkowana w XVIII wieku w Anglii i Szkocji.1 Szczególnym celem było zastąpienie produkcji w manufakturach, zakładach rzemieślniczych, produkcją na szeroką skalę w dużych fabrykach. Jakakolwiek mechanizacja nie jest sama przez się czynnikiem wystarczającym do określenia lub wytłumaczenia istoty rewolucji przemysłowej, niemniej jednak stanowi ona zjawisko podstawowe, wokół którego grupują się inne i które ostatecznie zapanowało nad nimi wszystkimi i narzuciło im swoje prawa. 

Na przestrzeni kilkudziesięciu lat powstawały coraz to nowsze wynalazki. Naukowcy dwoją się i troją, aby prześcigać swoje poprzednie osiągnięcia. Obecnie pojęcie robotyka nie jest nam obcym tematem. "Robotyka łączy w sobie wiedzę z wielu dziedzin, a zwłaszcza korzysta z mechaniki, automatyki, bioniki, ergonomii. Ostatnio adaptuje do swoich celów badania nad sztuczną inteligencją, polegające na analizie sposobu myślenia i dedukcji człowieka. Celem jest skonstruowanie elektronicznych układów mogących naśladować niektóre czynności intelektualne człowieka."2
       Szereg określeń i terminów jest związanych z robotyką, między innymi jest to termin android nauka - "projektowanie i budowa robotów w celu badania zachowania człowieka - szczególnie, jak ludzie rozmawiają i reagują na roboty. Możemy zbliżyć się do dnia, w którym roboty będą odgrywać codzienne role w naszym społeczeństwie. Ostatecznym celem android nauki jest opracowanie robota, który eliminuje wszelkie projektu bariery psychologiczne ludzie mogą mieć w interakcję z robotami."3
Pierwszym udokumentowanym androidem jest powstały w 1738 roku robot grający na trąbce, zaprojektowany przez Jacques de Vaucanson. W tym okresie powstało jeszcze kilka innych zadziwiających androidów, który stanowiły podstawę do dalszych badań nad robotyką.
      Myśl technologiczna nieustannie się rozwija, kiedyś ludzie nie wiedzieli czym jest żarówka, czy telefon, teraz niemalże wszyscy posiadają telefony komórkowe, tablety czy laptopy. Urządzenia mobilne są nieodłączną częścią naszego życia, które w pewien sposób ułatwiają je nam przez szereg aplikacji, czy też przez możliwość szybkiego kontaktu z drugą osobą. Roboty mają bardzo szerokie zastsowanie we współczesnym świecie. Ludzie od zawsze starali się ułatwiać sobie życie, dlatego też zastwosowanie robotów w różnych dziedzinach życia jest sposobem na polepszenie, czy też ułatwienie życia. Doszukujemy się podziału robotów, ze wzdlędu na różne dziedziny, są to między innymi: roboty przemysłowe, służące w rolnictwie, czy też w służbie prawa. Mają również zastosowanie w medycynie, transporcie, rozrywce, nauce, a także w gospodarstwie domowym.
       Przykładem robota jest także android Geminoid. Pomysłodawcą i kreatorem jest naukowiec wykładający na japońskim Uniwersytecie w Osace - Hiroshi Ishiguro. Jest on również dyrektorem Laboratorium Robotyki Inteligentnej w Osace. Hiroshi od ponad dziesięciu lat zajmuje się robotyką. W 2005 roku stworzył żeńskiego androida Repliee Q1Expo. Po realizacji tego projektu doszedł do wniosku, że najważniejszą częścią jest aparycja robota. Naukowiec chce stworzyć idealną kopię człowieka, która na pierwszy rzut oka nie będzie możliwy do rozróżnienia od prawdziwego organizmu. W 2008 roku naukowiec Ishiguro stworzył robota o nazwie Geminoid, który wyglądał dokładnie jak on sam, a dwa lata później stworzył żeński odpowiednik Geminoid F. Niesamowite jest jak ta wersja robota przypomina człowieka. Można z nim rozmawiać, dostrzec mimikę twarzy. Geminoid potrafi również śpiewać oraz reagować na to co się wokół niego dzieje.
       Japoński naukowiec w 2007 roku, gdy zbudował robota na swoją podobiznę, postanowił przeprowadzić eksperyment. Zaaranżował interaktywne spotkanie robota ze swoją 10-letnią córką. Po chwili zdezorientowana i lekko wystraszona młoda dziewczynka poznała się na robocie. Zareagowała strachem i niechęcią do robota. Można tutaj zauważyć jak współczesne społeczeństwo jest nastawione do kwestii robotów. Krajem, który prężnie rozwija tę technologię jest właśnie Japonia. Wydaje mi się, że świat ma różne zdania w tej kwestii. Kraje europejskie są skłonne twierdzić, że robotyka jest wytworem, który w przyszłości może zdominować nasz świat, ponieważ tworzenie postaci na wzór istoty ludzkiej może doprowadzić do zagłady. Z drugiej strony widzimy kraj kwitnącej wiśni, który nieustannie chce rozwijać się i dążyć do ulepszenia świata i ułatwienia życia. Patrząc całkiem inaczej na tę kwestię, można stwierdzić, ze świat już od dawna zaczął stosować technologie, które mogą prowadzić do zagłady światem przez jednostkę, bądź grupę. Mam namyśli dokładniej broń jądrową, która może posłużyć jako element zagłady.
Geminoid posiada swoich zwolenników jak i przeciwników. Można wyróżnić kilka pozytywnych przykładów, a także stających w opozycji. Roboty były znane nam dużo wcześniej. Ich obecność była zauważalna w różnych sferach naszego życia, jednak wydaje mi się, że nie do końca byliśmy tego świadomi. Prototyp robota japońskiego naukowca może przysłużyć się społeczeństwu we wszelaki sposób. Przykładem może być, robot – aktor. Geminoid F będzie miał szanse zagrania w produkcjach filmowych czy też teatralnych. Krótki film przedstawiony w internecie ukazuje pozytywny odbiór postaci. Pomimo nie do końca realistycznie wyglądającej postaci, czy brzmienia głosu, aktorzy są zadowoleni, uważają to za nowe doświadczenie. Wprowadzenie maszyn do filmu nie jest najnowszym zabiegiem. Roboty były obecne w filmach już od dawna, między innymi występowały w filmie Metropolis, Gwiezdne Wojny czy nawet produkcjach dla dzieci – WALL-E. Można śmiało stwierdzić, że nie jest to nowość. Ludzie są zaskoczeni bardziej faktem, że ten prototyp robota przypomina postać ludzką, dlatego też większość może być wrogo nastawiona.
Innym przykładem zastosowania Geminoida w społeczeństwie jest pomoc osobom starszym. Uważam, że osoby w podeszłym wieku, które poruszają sie na wózku, lub zwyczajnie nie są w stanie sprawnie funkcjonować mogą mieć za swoich opiekunów roboty. Proste czynności jak sprzątanie, podanie najpotrzebniejszych rzeczy, które mogłaby wykonywać maszyna, byłoby dużym ułatwieniem. Takie osoby mogłyby spędzać czas we własnym domu. Często rodzina wysyła starsze pokolenia do domów spokojnej starości, natomiast rozwiązaniem tej sprawy byłby robot, który mógłby sprawować funkcję opiekuna. Taki przykład można odnaleźć w serialu animowanym Jetsonowie. Opiekunką do dzieci był robot, który pełnił funkcję pomocy domowej. Serial powstał w 1926 roku i miał przedstawiać przyszłość oddalona o 100 lat, czyli rok 2026. Jak można zauważyć już kilkadziesiąt lat temu wystąpił taki pomysł.
Geminoid może pełnić szereg innych funkcji w społeczeństwie. Przykładem mogą być roboty przemysłowe, które "znajdują szczególne zastosowanie w przemyśle maszynowym do prac spawalniczych, malarskich, montażowych oraz obsługi pras [...]. Głównym ich celem jest podwyższenie jakości wykonywanych prac oraz uwolnienie operatora od ciężkiej fizycznej i monotonnej pracy, a szczególnie od prac niebezpiecznych dla zdrowia, a nawet życia."4 Szereg zastosowań, które mogą się przysłużyć społeczeństwu może przejąć robot. W 2007 roku w Dubaju powstał najwyższy na świecie budynek wolnostojący, sięga on 829 metrów wysokości. Jest to niesamowita budowla, pokazuje jak świat poszedł do przodu i do czego jest zdolna ludzka siła. Zastosowanie robotów w przemyśle budowlanym byłoby także przełomem, ponieważ każdy człowiek ma jakieś ograniczenia fizyczne czy też psychiczne, które nie pozwalają mu przekroczyć pewnej bariery. Zaprogramowany robot nie posiadałby żadnych zahamować. Zaprogramowana maszyna byłaby dużo bardziej efektywna. Przykładem może być także praca w fabryce. Człowiek potrafi nauczyć się danej rzeczy, jednak chwila nieuwagi może go dużo kosztować. Zmęczenie, rozdrażnienie, są to zwyczajne zachowania ludzkie, które niejednokrotnie uniemożliwiają nam efektywną pracę. Maszyna będzie pracować nieustannie, ponieważ tak została zaprogramowana.
Warto się również zastanowić nad przyszłością, która nie musi tak kolorowo wyglądać. XXI wiek przyniósł za sobą erę internetu. Młodzi ludzie coraz więcej czasu spędzają przed komputerem. Oczywiście są tego również plusy i minusy. Przykładem może być film powstały w 2013 roku - Her, wyreżyserowany przez Spike Jonze'a. Fabuła opowiada o mężczyźnie, którego praca polega na odpisywaniu na miłosne listy. "Zabiegani mieszkańcy świata przyszłości chętnie oszukują bowiem samych siebie. Rzeczywistość wirtualna jest dla nich przedłużeniem "normalnego" życia. Theodore(główny bohater) nie jest wyjątkiem – on także w wirtualnym świecie poszukuje antidotum na swoją samotność. Pewnego dnia instaluje na komputerze nowoczesny system, który poznaje potrzeby użytkownika, by móc je jak najlepiej zaspokajać. Tak zaczyna się jego związek z OS, komputerowym systemem, który rozumie go lepiej niż jakikolwiek człowiek."5 W pewnym stopniu można zauważyć tutaj silną więź pomiędzy człowiekiem, a maszyną. Przywiązanie do maszyny, czy też opisywanego w mojej pracy Geminoida może być tak silna, że istnieje możliwość zatracenia kontaktów międzyludzkich. Oczywiście z biegiem czasu, roboty będą unowocześniane, więc ich zdolność porozumiewania się będzie bliska człowiekowi. Pytanie jakie chciałam postawić to, czy robot może zostać naszym przyjacielem i czy możliwe jest, że stosunki międzyludzkie mogą zostać zatracone? Jeśli maszyna będzie wytworem idealnym, możliwe, że każdy człowiek będzie chciał mieć wokół siebie taką postać doskonałą. Można to przyrównać do każdego elementu, produktu, który obecnie jest bardzo popularny w społeczeństwie. Widząc reklamy w telewizji, sieci, rośnie popyt na rzecz, która cieszy się dużym zainteresowaniem. Rodzi się w nas chęć posiadania czegoś czego nie znamy i co nas interesuje. Tak też może stać się z robotem Geminoidem. Dobra reklama produktu wzniesie go na wyżyny i zachęci niemalże każdego do jego zakupu. Uważam, że stosunek z robotem nigdy nie odzwierciedli prawdziwych relacji międzyludzkich. Robot może być bardzo pomocną funkcją w życiu, jego obecność może stać się dla nas codziennością i w przyszłości nie będzie nikogo dziwić robot – aktor, ale nawet jeżeli roboty stanęłyby na tym samym poziomie co człowiek, nie uważam iż ludzie zamknęli by się na samych siebie. Zawsze będzie widoczna i odczuwalna różnica. Uważam, że przejęcie nawet mniejszej części obowiązków człowieka pozwoliłoby nam na dużo większą swobodę. W dobie XXI wieku każdy goni za pieniądzem, często nie zauważamy drobnych rzeczy, które mogą nas uszczęśliwić. Chwila dla siebie, spędzona z bliskimi może być naszym motywatorem do dalszego działania. Wprowadzenie robotów do niektórych prac mogłoby być dla nas dużym ułatwieniem.
Geminoid jest wytworem najnowszych technologii. Japoński naukowiec dąży do stworzenia robota, który nie będzie możliwy do odróżnienia od żywej istoty. Patrząc na przestrzeni lat jak cały świat się zmienia, jakie zmiany wprowadzono, uważam, że jest to jak najbardziej możliwe. W 1994 roku, podczas wydania książki Wprowadzenie do robotyki, autor pisał - " jak dotąd – z pięciu zmysłów człowieka: wzrok, dotyk, smak, słuch, węch – tylko wzrok i dotyk znalazły zastosowanie w robotyce. Sterowanie głosem jest przedmiotem intensywnych badań na świecie."6 Obecnie zauważamy duży postęp, patrząc właśnie na Geminoida. Nie uważam, żeby roboty miały zawładnąć naszym światem. Sądzę, że mogą go zrewolucjonizować, ale w pozytywny sposób, oczywiście do wszystkiego trzeba mieć odpowiednie podejście.Uważacie, że współczesne społeczeństwo obawia się zagłady robotów w niedalekiej przyszłości? Sądzicie, że maszyny mogą zrewolucjonizować nasz świat? Czy technologia z biegiem czasu doprowadzi do stworzenia robota, którego nie będziemy w stanie odróżnić od człowieka ?

1Andrzej Chwalba, Historia Powszechna. Wiek XIX, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, 2008, s. 68.
2 Jerzy Honczarenko, Wprowadzenie do robotyki, Wydawnictwo uczelniane Politechniki Szczecińskiej, 1994, s. 8.
4. Adam Morecki, Józef Knapczyk, Podstawy robotyki. Teoria i elementy manipulatorów i robotów, Wydawnictwo Naukowo – Techniczne, Warszawa, 1994, s. 13.
5.Bartosz Staszczyszyn, Miłość – niemożliwy projekt, http://www.filmweb.pl/reviews/Mi%C5%82o%C5%9B%C4%87+%E2%80%93+niemo%C5%BCliwy+projekt-15291, dostęp, 28.05.2015.
6.Jerzy Honczarenko, Wprowadzenie do robotyki, Wydawnictwo uczelniane Politechniki Szczecińskiej, 1994, s. 15.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz